Najbolje knjige 21. stoljeća nastale su u doba u kojem dominiraju ekrani i streamovi, ali u kojem pisana riječ još uvijek vlada. Ako smo mislili da je zlatno doba književnosti zakopano u prašini 20. stoljeća, razmislimo ponovno. Protekla dva desetljeća pokrenula su bujicu romana koji ne samo da pomiču granice – oni ih brišu. Od proganjajućih krajolika McCarthyjeve „Ceste“ do zamršenih emocionalnih krajolika Ferranteove „Genijalne prijateljice“, književni divovi ovog stoljeća stvorili su svjetove koji ostaju dugo nakon što okrenemo posljednju stranicu. Ovo je doba u kojem se distopija susreće sa stvarnošću, u kojem je granica između ljubavi i tragedije tanka poput oštrice žileta. „Nikad me ne ostavljaj“ Kazua Ishigura umotava jezivo istraživanje čovječanstva u priču o prijateljstvu i gubitku koja se čini intimnom poput šaputane tajne. U međuvremenu, „Okajanje“ Iana McEwana poslužuje snažan koktel krivnje, iskupljenja i nedokučive prirode istine, a sve je to smješteno u pozadini svijeta na rubu propasti.

A tu je i žanrovska briljantnost koja definira pripovijedanje 21. stoljeća. Bilo da se radi o sirovoj, minimalističkoj prozi „Ceste“, koja skida postapokaliptični žanr do golih, mučnih kostiju, ili bujnoj, višeslojnoj priči „Genijalne prijateljice“ koja redefinira sagu od odrastanju, ove knjige nisu samo priče — one su iskustva. Nemojmo zaboraviti glasove iza ovih remek-djela. Cormac McCarthy, sijedi bard egzistencijalnog straha; Elena Ferrante, nedostižna enigma koja je učinila da ulice Napulja pulsiraju životom i sjećanjem; i Kazuo Ishiguro, tihi disruptor koji nas tjera da se suočimo s najneugodnijim istinama o sebi.

Ovaj popis najboljih knjiga 21. stoljeća više je od puke zbirke naslova – to je putokaz gdje smo bili i kamo idemo. To je književna mješavina s najboljim pričama našeg vremena, a svaka je svjedočanstvo trajne snage romana u doba koje se često čini prebrzim da bi se zaustavilo i poslušalo. Stoga zgrabimo svoju omiljenu stolicu, smjestimo se i pripremimo se da će nas odnijeti priče koje su definirale naš novi milenij.

1

Where the Crawdads Sing

(Djevojka iz močvare)

4.5/5

2018., SAD

Roman

Autorica: Delia Owens

“Where the Crawdads Sing” je očaravajuća balada za neukroćene, priča koja gazi kroz mutne vode samoće i preživljavanja s gracioznošću čaplje koja skače po močvari staklene površine. Delia Owens, sa svojim prvijencem, donosi priču koja je jednako divlja i sirova kao i krajolik koji nastanjuje, slikajući borbu mlade žene protiv elemenata, prirodnih i ljudskih, na način koji odjekuje kroz tradicije južnjačke gotike. Kya Clark, takozvana “Djevojka iz močvare”, lik je isklesan iz same suštine divljine – bosonogo, divlje dijete prepušteno samo sebi u pustim močvarama Barkley Covea. Ona je sablasna figura o kojoj građani šapuću, stvorenje koje vreba u sjenama njihovog civiliziranog svijeta. Ali Owens nam ne daje samo tragičnog samotnjaka; daruje nam rođenu prirodoslovku, ženu čija je sama duša isprepletena s florom i faunom oko nje. Kyain svijet je simfonija šuštave trske, tihog zujanja insekata i tihih, budnih očiju grabežljivaca – kako u divljini tako i u ljudskom svijetu.

2

The Hunger Games #1-3

(Igre gladi #1-3)

4.1/5

2008., SAD

trilogija tinejdžerskih distopijskih romana

Autorica: Suzanne Collins

„Igre gladi“ su spektakularna subverzivna literatura za 21. stoljeće, young adult roman sparen s distopijskim, ali ispod tog sloja vreba još jedna neman koja prijeti da će iskvariti mlade umove ugojene na prehrani od televizijskog i obrazovnog programa. Distopijska budućnost koju nastanjuje i kojoj želi preživjeti Katniss Everdeen od tinejdžera stvara robu i robove koji će u konačnici služiti za zabavu masa. Igre gladi u kojima 24 djevojaka i momaka sudjeluje kao pokora potlačenih masa, a jedan preživljava da bi bio dignut do razine nacionalne ikone nije ništa drugo nego metafora za kapitalizam. (Čitaj još…)

3

The Girl on the Train

(Djevojka u vlaku)

3.8/5

2015., V. Britanija

kriminalistički roman

Autorica: Paula Hawkins

“Djevojka u vlaku” je voajersko poniranje u sjenovite dubine života u predgrađu, gdje sjajni furnir savršenstva puca i otkriva nešto mnogo zlokobnije. Paula Hawkins stvara psihološki triler koji je jednako uvjerljiv koliko i uznemirujući, pretvarajući svakodnevni ritual svakodnevnog putovanja na posao u napeto putovanje kroz opsesiju, prijevaru i mračne kutove ljudske psihe. Upoznajte Rachel, našu manjkavu, nepouzdanu pripovjedačicu, za koju je vjerojatnije da će u rukama držati svoju mamurnu glavu nego kavu s mlijekom tijekom jutarnje vožnje vlakom. Svaki dan prolazi pored istog niza kuća, zavirujući u živote naizgled savršenog para kojeg je nazvala “Jess i Jason”. U njezinoj je glavi njihov život sve ono što njezin nije – sretan, stabilan i ispunjen ljubavlju koja joj izmiče. Ali Rachel nije samo promatrač; ona je žena na rubu, koja se koleba na rubu vlastite razbijene stvarnosti, hvatajući se za ideju ovog savršenog para kao za pojas za spašavanje.

4

The Fault in Our Stars

(Greška u našim zvijezdama)

4.1/5

2012., SAD

Tinejdžerski roman

Autor: John Green

Strašnija od „Sumraka“ i herojskija od „Igara gladi“, „Greška u našim zvijezdama“ slika destrukciju i smrt kao onaj dio života koji je neminovan, od kojeg svi strepimo, ali s kojim se jedino možemo suočiti prihvaćajući ga. Hazel je 16-godišnjakinja koja boluje od raka štitnjače koji joj se proširio na pluća. Rak je pod kontrolom, ali su pluća slaba pa treba pomoć boce s kisikom za disanje. Na grupi za pomoć tinejdžerima oboljelima o raka upoznaje 17-godišnjeg Augustusa čiji se rak kostiju povukao. Odmah se zacopaju jedno u drugo i ostatak je njihovog druženja borba za svaki trenutak koji im preostaje. (Čitaj još…)

5

Gone Girl

(Nestala)

4.2/5

2012., SAD

Kriminalistički roman

Autorica: Gillian Flynn

U svojoj mračnoj sprdačini na račun suvremenog stanja u društvu, ekonomiji i međuljudskim odnosima Gillian Flynn pušta dva savršeno nepouzdana pripovjedača da nas na vode kroz svoje mutne vode i da se na svakoj stranici pitamo što se, do vraga, događa. K vragu je otišlo sve, suvremeni svijet već davno, onda ekonomija, a nakon toga i tiskani mediji koji su ovisili o oglašivačima i publici koja je u stanju držati pažnju na tekstu dužem od twitter feeda. (Čitaj još…)

6

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time

(Neobičan događaj sa psom u noći)

4.2/5

2003., V. Britanija

Kriminalistički humoristični roman

Autor: Mark Haddon

Super-pouzdani pripovjedač Christopher John Francis Boone u romanu „Neobičan događaj sa psom u noći“ primjećuje, poput svog idola Sherlocka Holmesa, svaki detalj ima 15 godina i jedan oblik autizma koji se nikada ne objašnjava. Stvar je u tome da nije u stanju razlučiti važnosti tih detalja. Na dan kada mu otac priopći da mu je majka umrla on u svoj dnevnik bilježi i koji je rezultat postigao u Scarabbleu i da je za večeru imamo špagete s umakom od rajčice. Činjenice, poput svih glavnih gradova svih zemalja na svijetu i sve proste brojeve do 7507, on pamti s lakoćom, ali emocije nije u stanju probaviti. Svijet odraslih oko sebe promatra kao potpuni autsajder s nevinošću malog djeteta kakvo jest. Njegova avantura počinje nakon što otkrije da je susjedov pas ubijen, a njega nepravedno optuže za to. (Čitaj još…)

7

The Testaments

(Svjedočanstva)

4.1/5

2019., SAD

distopijski roman

Autorica: Margaret Atwood

“Svjedočanstva” kombinira prepredenu perspektivu tete Lydije na teokratski režim – njegovo brutalno rođenje i njezinu dvosmislenu ulogu u njegovom središtu – s više akcijsko-pustolovnih niti o dvije mlade žene koje ga žele srušiti. Ovo je podilaženje fanovima, književni kuriozitet i fascinantan primjer međuigre između pisane fikcije i one napravljene za TV. S Atwoodonim razmišljanjima o moći i obrascima povijesti jednako pronicljivim kako je i uobičajeno.

8

The Twilight Saga #1-5

(Sumrak saga #1-5)

3/5

2005., SAD

serijal vampirskih romana za mlade

Autorica: Stephenie Meyer

Roman kojim je počela “Sumrak saga” kojim je zadovoljena glad starijih tinejdžera (young adults, kakav im je komercijalni naziv) za čarobnim pričama o odrastanju. Harry Potter, njegova autorica J.K. Rowling i njihov spektakularan uspjeh su, naravno, odgovorni za sve mlade polubogove, vampire, vukodlake i čarobnjake koji se uče suočavati sa životom, ali, prije svega, sa smrću. Kod Belle, glavne junakinje ove sage, to je, zapravo isto, da bi živjela, ona mora umrijeti, biti mrtva među živima, poput onog kojeg voli. Ako nam ovo nema smisla, to je samo zato što i nema.

9

The Book Thief

(Kradljivica knjiga)

4.2/5

2005., Australija

Roman

Autorica: Suzanne Collins

“Kradljivica knjiga“ ima kao svoj središnji lik jednu djevojčicu, pripovjedač je Smrt, a događa se u nacističkoj Njemačkoj za vrijeme 2. svjetskog rata. Kao pretpostavka, bila bi to sumorna priča, ali ova Smrt je puna suosjećanja, zaposlena preko svake mjere, ali puno više ljudska od onih koji su joj dali toliko posla. Liesel, čije stradanje pratimo, koja je dana na skrb obitelji Hubermanovih, a koja će putem skrivati i jednog Židova je biće puno nade koje u nedostatku života krade knjige, ne puno njih, tek pokoju tu i tamo, usput učeći čitati i na njihovim stranicama nalazi slobodu od svijeta koji je okružuje. (Čitaj još…)

10

The Road

(Cesta)

4.4/5

2006., SAD

postapokaliptički roman

Autor: Cormac McCarthy

Otac i njegov sinčić, koji su “jedan drugome cijeli svijet”, hodaju po ruševinama postapokaliptične Amerike u ovoj zastrašujućoj, ali nježnoj priči ispričanoj s biblijskim uvjerenjem. Spuštanje u divljaštvo dok se civilizacija urušava je mučan materijal, ali McCarthyjevi metafizički napori da zamisli hladni mračni svemir u kojem svjetlo čovječanstva treperi su što roman čine tako snažnim ekološkim upozorenjem.

11

The Underground Railroad

(Podzemna željeznica)

3.8/5

2016., SAD

fantastični roman

Autor: Colson Whitehead

Podzemna željeznica iz naslova romana Colsona Whiteheada je povijesni pojam za organiziranu mrežu koja je pomagala u bjekstvu robovima s američkog juga prije ukidanja ropstva i uvođenja segregacije. No, kod Colsona Whiteheada je to steampunk mreža tunela koje presijecaju američko podzemlje i kojim se bjegunci prevoze s jedne stanice na drugu, te onda čekaju prijevoz za dalje. Jer, zašto ne. Priča o robovlasničkom sustavu, o tome što su sve ljudi spremni učinit jedni drugima za profit i načini na koje sebe uvjeravaju da na to imaju biblijsko pravo je toliko nestvarna da se steampunk podzemlje prilično dobro uklapa u nju. Ova priča počinje na plantaži Randall, jednom prilično opakom mjestu na kojem svi robovi sanjaju o bijegu, ali se rijetko tko usuđuje na stvarni bijeg. (Čitaj još…)

12

Robert Langdon (book series #1-5)

(Robert Langdon - serijal romana #1-5)

3/5

2003., SAD

serijal triler romana

Autor: Dan Brown

Serijal romana Dana Browna o Robertu Langdonu je visokooktanska vožnja toboganom kroz sjenovite hodnike povijesti, religije i umjetnosti, gdje drevni simboli otključavaju tajne modernog doba, a profesor s Harvarda postaje ultimativni akcijski junak. Brownovi romani, sa svojom mješavinom ezoteričnog znanja i neizvjesnosti koja ubrzava puls, pretvorili su akademika odjevenog u tvid u legendu koja putuje svijetom i razbija kodove, a čini se da više voli izbjegavati metke u Vatikanu nego predavati na Harvardu.  Robert Langdon, izmišljeni simbolog u središtu ovih priča, čovjek je čiji je intelekt oštar poput njegove čeljusti. Ali budimo jasni: ovo nije tipični akademik. Langdon ne dešifrira samo opskurne tekstove – on se utrkuje s vremenom kako bi spriječio kataklizme koje bi mogle preoblikovati svijet kakav poznajemo. Brown stvara lik kojemu je jednako ugodno raspravljati o zamršenostima Fibonaccijevog niza kao što nadigrava ubojice na ulicama Pariza. Zamislite Indianu Jonesa s doktoratom, ali umjesto biča, on je naoružan satom Mickeyja Mousea i umom koji može secirati najsloženije misterije.

13

An American Marriage

(Američki brak)

3.9/5

2018., SAD

ljubavni roman

Autorica: Tayari Jones

“Američki brak” Tayari Jones je dirljiva balada o prekinutoj ljubavi, oštro ispitivanje onoga što se događa kada američki san postane američka noćna mora. Ovo je priča koja pulsira sirovim, bolnim istinama o ljubavi i pravdi, smještena u pozadini modernog Juga koji je i živahan i oštećen svojom poviješću. Jones stvara emocionalnu odiseju koja Nas vodi duboko u srca troje ljudi povezanih ljubavlju i rastrganih silama izvan njihove kontrole. Celestial i Roy su savršen par – ili bi barem trebali biti. Oni su mladi, ambiciozni i duboko zaljubljeni, samo utjelovljenje uspjeha i obećanja na Novom Jugu koji pokušava skinuti svoju staru kožu. Čini se da Roy, karizmatični mladi direktor, i Celestial, umjetnica na vrhuncu slave, imaju sve. Ali Jones brzo rastavlja ovu idiličnu sliku, uvlačeći nas u narativ u kojem se osobno i političko sudaraju na najrazornije načine.

14
Divergent book cover

Divergent #1-3

(Različita #1-3)

3.4/5

2011., SAD

trilogija tinejdžerskih distopijskih romana

Autorica: Veronica Roth

“Različita“ je očigledni korak da se zaradi lova na uspjehu „Igara gladi“. U oba slučaja je riječ o distopijskom romanu namijenjenom mlađoj publici (young adult) sa ženskim glavnim likom. Priča u kojoj mlada žena, na pragu zrelosti mora odabrati drugačiji put za sebe od onog kojeg joj nameće represivno društvo, a pri tome, unatoč smrtnoj opasnosti za nju i sve koje voli, ima prilike doista upoznati sebe i steći naklonost starijeg muškarca koji će joj pružiti bezuvjetnu podršku i možda ljubav, mora postati globalni hit ukoliko je donekle pristojno dozirana i napisana. (Čitaj još…)

15

Between the World and Me

4.4/5

2015., SAD

memoari

Autor: Ta-Nehisi Coates

“Between the World and Me” Ta-Nehisi Coatesa je goruće, poetično ljubavno pismo, srceparajuća meditacija o rasi, identitetu i surovoj stvarnosti Crnaca u Americi. Napisano kao intimno pismo oca svom sinu adolescentu, ovo duboko djelo zaranja naglavačke u mutne vode američke povijesti i sadašnje krize koja i dalje razdire tkivo nacije. Coates ne postavlja samo teška pitanja – on njima vitla poput skalpela, režući slojeve mitova i poricanja koji su dugo skrivali istinu o američkoj prošlosti i sadašnjosti. U stilu koji odjekuje ritmom jazza, s njegovim improvizacijama i dubokim emocionalnim strujanjima, Coates stvara narativ koji je i duboko osoban i univerzalno rezonantan. Počinje sa surovom stvarnošću da je Amerika izgradila svoje carstvo na konceptu “rase”, pogubnoj neistini koja je nanijela neopisivu štetu, posebno tijelima crnih žena i muškaraca. Coates ne suzdržava nikakve udarce – on čitatelja suočava s neuljepšanom istinom o ropstvu, segregaciji i kontinuiranom nasilju koje nastavlja neproporcionalno ciljati na živote Crnaca.

16

Americanah

(Amerikana)

4.3/5

2013., Nigerija

roman

Autor: Chimamanda Ngozi Adichie

“Americanah” Chimamande Ngozi Adichie je živahan koloplet ljubavi, rase i imigrantskog iskustva, protkan oštrim nitima kulturnog promatranja i društvene kritike. Adichieina pripovijest pulsira životom dok bilježi putovanje Ifemelu i Obinzea, dvoje mladih Nigerijaca čija ljubavna priča nadilazi granice, i geografske i emocionalne, dok duboko zadire u složenost identiteta u modernom svijetu. Ifemelu, sa svojom upečatljivom ljepotom i nepokolebljivom samouvjerenošću, kreće na putovanje iz Nigerije kojom vlada vojska do srca Amerike. Ali zemlja mogućnosti je sve samo ne jednostavna. U Americi, Ifemelu se suočava s oštrom spoznajom – ovaj novi svijet je ne definira njezinom inteligencijom ili šarmom, već bojom njezine kože. Po prvi put, prisiljena je suočiti se s time što znači biti crna u društvu u kojem je rasa valuta moći i identiteta. Adichiein prikaz Ifemeluinog buđenja dirljiv je koliko i žestok, hvatajući nijanse snalaženja u svijetu u kojem se njezina vrijednost mjeri u odnosu na stereotipe i očekivanja s kojima se nikad nije susrela kod kuće.

17

Thinking, Fast and Slow

(Misliti, brzo i sporo)

4.2/5

2011., Izrael - SAD

psihologija

Autor: Daniel Kahneman

“Misliti, brzo i sporo” Daniela Kahnemana je duboko zaranjanje u labirint našeg uma, kognitivna odiseja koja razotkriva misterije o tome kako razmišljamo, zašto donosimo odluke koje donosimo i gdje nas naš mozak ponekad odvede na krivi put. Ovo je vrsta knjige koja transformira, vodeći nas na mentalno putovanje koje dovodi u pitanje sve što smo mislili da znamo o vlastitim mislima. Kahneman, dobitnik Nobelove nagrade i kum bihevioralne ekonomije, sve to izlaže na način koji je jednako pristupačan koliko i revolucionaran. On nas upoznaje s dva središnja lika u ovoj priči: Sustavom mišljenja 1 i Sustavom mišljanja 2. Oni nisu naši uobičajeni osumnjičenici u psihološkom trileru, ali su jednako intrigantni. Sustav 1 je brz, intuitivan, intuitivan tip – onaj koji brzo prosuđuje, donosi zaključke i oslanja se na sirovu, nefiltriranu snagu instinkta. To je kao Usain Bolt razmišljanja, uvijek spreman trčati naprijed bez razmišljanja. Sustav 2, s druge strane, više je poput trkača maratona – spor, namjeran i sve se vrti oko samog tempa. Ovom sustavu treba vremena da odvagne opcije, dobro razmisli i analizira podatke prije nego što krene.

18

The Kite Runner

(Gonič zmajeva)

4.3/5

2003., Afganistan - SAD

Roman

Autor: Khaled Hosseini

„Gonič zmajeva“ Khaleda Hosseinija nam slomi srce već negdje u prvom dijelu, kada rat u Afganistanu još nije počeo u niti jednom svom obliku, a onda ga nastavi gnječiti s jedinim olakšanjem na kraju koje je saznanje da se i s takvim srcem može nastaviti živjeti. Pratimo Amirov život od relativno idiličnog odrastanja u bogatoj četvrti Kabula pa do par desetljeća kasnije kada obitelj bježi u Ameriku, a on se vraća kako bi iz razorenog Afganistana izvukao sina svog nekadašnjeg najboljeg prijatelja. (Čitaj još…)

19

Never Let Me Go

(Nikada me ne ostavljaj)

4.4/5

2005., V. Britanija

distopijski roman

Autor: Kazuo Ishiguro

„Nikada me ne ostavljaj“ će vaše srce uzeti u ruku i onda ga polako mrviti u sitnu prašinu i na kraju vas ostaviti da se u njoj valjate loveći zrak i pitajući se što se dogodilo. A dogodilo se to da u paralelnom svijetu ljude kloniraju kako bi iz njih vadili organe za doniranje pa tko preživi pričat će. Većina ih, kako saznajemo preživi 2-3 donacije, a neki i četiri. Preživi i Kathy koja priča ovu priču, o tome kako su kao siročad živjeli u školi Hailsham i tamo je počelo prijateljstvo i ljubavni trokut između nje, Ruth i Tommyja. Njihovo odrastanje (uzgajanje?) u zatvorenom i štićenom svijetu u kojem nisu učili ništa važno o vanjskom svijetu, nego je naglasak bio na održavanju zdravlja i razvijanju kreativnih vještina je imalo namjenu samo održati ih zdravim i zadovoljnim, spremnim na neminovnu sudbinu. I oni su spremni, jer ništa drugo ne poznaju. Vanjski svijet je neobičan, u njemu su poput autistične djece, nesposobni da uspostave bilo kakvu konekciju. Tragedija i užas njihovog stanja i njihove sudbine je time veća što oni nisu niti svjesni užasa i tragedije u kojoj se nalaze. (Čitaj još…)

20

Millennium #1-3

(Millennium #1-3)

4.3/5

2005., Švedska

trilogija detektivskih romana

Autor: Stieg Larsson

Ovo je nasilni triler koji se fokusira na složenu financijsku prijevaru i zlokobnu tajnu moćne obitelji. Počinje polako, s detaljima o tome kako jedna švedska tvrtka otima državna sredstva za pokretanje lažnog poslovanja u Rusiji. Roman ubrzava kada uđe u složenost prošlosti bogate obitelji Vanger. Četrdeset godina ranije Harriet Vanger nestala je s obiteljskog privatnog otoka. Nitko je nije vidio kako odlazi, nema tragova njezina nestanka i nema leša. Njezin ujak je, međutim, uvjeren da ju je ubio član obitelji.

21

All the Light We Cannot See

(Svjetlo koje ne vidimo)

4.3/5

2014., SAD

ratni roman

Autor: Anthony Doerr

“Sva svjetlost koju ne možemo vidjeti” Anthonyja Doerra je blistava simfonija svjetla i sjene, priča koja sjaji kroz najmračnije hodnike Drugog svjetskog rata s ukletom ljepotom koja ostaje dugo nakon posljednje stranice. Doerrovo majstorsko pripovijedanje isprepliće živote dviju mladih duša – Marie-Laure i Wernera – uhvaćenih u brutalnu mašineriju rata, a ipak povezanih krhkim nitima nade, ljubavi i potrage za svjetlom u svijet proguta tamom. Marie-Laure, slijepa djevojka u srcu ove priče, svjetionik je otpornosti. Odrasla u Parizu, nadomak Prirodoslovnog muzeja gdje joj otac radi kao bravar, njezin je svijet dodira i zvuka, zamršenih modela koje otac izrezuje kako bi joj pomogao u kretanju ulicama grada koji ne vidi. Ali kada nacisti okupiraju Pariz, Marie-Laurein svijet je iščupan iz korijena. Ona i njezin otac bježe u obalni grad Saint-Malo, noseći sa sobom tajanstveni dragulj, vjerojatno najvrjedniji — i najopasniji — artefakt u muzejskoj zbirci. U ograđenoj citadeli uz more, gdje njezin povučeni praujak živi u visokoj kući ispunjenoj odjecima prošlosti, Marie-Laure uči da čak i u najvećoj tami postoji svjetlo.

22

Atonement

(Okajanje)

4.5/5

2001., V. Britanija

roman

Autor: Ian McEwan

“Okajanje“ je roman o moći iluzije. One koja će nas natjerati na djelovanje s tragičnim i katastrofalnim posljedicama za nas i za ostale. I one koja će nam možda donijeti iskupljenje. Saznamo na kraju da je cijeli ovaj roman jedno okajanje nečega tragičnoga što se dogodilo prije puno puno desetljeća, što se ne može promijeniti, ali kroz umjetnost, kroz književnost se možda može ispraviti i glavnim junacima dati novi život ili jednostavno – život. Nešto kao što je Quentin Tarantino napravio sa stvarnim svijetom u „Bilo jednom u… Hollywoodu“ gdje je spasio Sharon Tate brutalne smrti ili u „Nemilosrdnim gadovima“ u kojem je ubio Hitlera i spasio milijune brutalne smrti. (Čitaj još…)

23

American Gods

(Američki bogovi)

4.2/5

2001., V. Britanija

fantastični roman

Autor: Neil Gaiman

Amerika nema svoja božanstva iz mitologije. Tlo joj nije tako plodno, mitovi se tamo ne razvijaju kao u Starom svijetu. No, u “Američkim bogovima” Neil Gaiman, Britanac, vidi ono što je nevidljivo domorocima: stara božanstva koja životare u Novom svijetu — nordijska, slavenska, irska, egipatska, vudu — koje su donijele generacije imigranata i potom su ostavljene da umru na neplodnom tlu. Gaiman im pomaže da obnove stare mitove, a pokazuje nam da čak i tamo mogu imati svoju staru moć.

24

A Thousand Splendid Suns

(Tisuću žarkih sunaca)

4.3/5

2007., Afganistan - SAD

roman

Autor: Khaled Hosseini

“Tisuću žarkih sunaca” Khaleda Hosseinija je emocionalna odiseja kroz ratom razorene ulice Kabula, srčana priča koja zadire u mučne živote dviju žena povezanih sudbinom, patnjom i nepopustljivom otpornosću. Hosseini, koji je čitatelje prvi osvojio s „Goničem zmajeva“, vraća se s pričom koja je jednako brutalna koliko i lijepa, istražujući dubine ljudske izdržljivosti u svijetu u kojem se preživljavanje često čini kao jedina pobjeda. Mariam, koja ima samo petnaest godina kada je pošalju da se uda za Rasheeda, čovjeka dovoljno starog da joj bude otac, nađe se zarobljena u braku koji je zagušljiv kao i burka koju je prisiljena nositi. Rasheed je prijeteća figura, čovjek čija se gorčina i okrutnost uvlače u svaki kutak Mariamina života, pretvarajući njezin svijet u zatvor iz kojeg nema bijega. Ali Hosseini nam ne daje samo priču o ugnjetavanju – on nam daje lik koji, unatoč okovima svojih okolnosti, drži djelić nade, slabašni tračak nečeg boljeg.

25

Ḳitsur toldot ha-enoshut

(Sapiens: Kratka povijest čovječanstva)

4.3/5

2011., Izrael

povijest, filozofija, spihologija

Autor: Yuval Noah Harari

“Sapiens: Kratka povijest čovječanstva” Yuvala Noaha Hararija je književni vremeplov, odiseja koja mijenja žanrove i vodi nas golemim prostranstvom ljudskog postojanja, od zore Homo sapiensa do vrhunca naše post-ljudske budućnosti. Ovo nije prašnjava lekcija povijesti s datumima i činjenicama koju smo prespavali u srednjoj školi – Hararijev „Sapiens“ je ultimativna propusnica iza pozornice za najveću predstavu na Zemlji: uspon i vladavinu čovječanstva. Zamislimo da je cijela ljudska povijest filmska uspješnica, zajedno s epskim bitkama, tragičnim ljubavnim pričama i nekoliko iznenađujućih zapleta. Harari ulazi u ulogu ultimativnog redatelja, vodeći nas kroz ključne scene koje su oblikovale našu vrstu, ali s onom vrstom duhovitosti i pronicljivosti koja pretvara ono što bi mogao biti suhoparni dokumentarac u seriju vrijednu pijanke koja nas ostavlja da preispitujemo sve što milimo da znamo.

26

Becoming

(Moja priča)

4.5/5

2018., SAD

autobiografija

Autor: Michelle Obama

“Becoming” Michelle Obame je duševna simfonija otpornosti, gracioznosti i neumoljive autentičnosti koja opisuje meteorski uspon djevojke s južne strane Chicaga do jedne od najikonskijih žena u modernoj povijesti. Ovo je priča o ženi koja je upravljala oštrim životnim okukama sa žestokom odlučnošću i tihom, ali nepopustljivom snagom koja odjekuje daleko izvan zidova Bijele kuće. Od početnih stranica, Michelle Obama nas poziva u svoj svijet s toplinom i iskrenošću koji izgledaju kao da razgovarate sa starim prijateljem na kavi. Vraća nas svojim korijenima na Euclid Avenue, gdje je naučila vrijednost napornog rada, zajednice i moć obrazovanja. Ovdje je, u srcu South Sidea, mlada Michelle Robinson počela oblikovati vrijednosti i snove koji će je odvesti hodnicima Princetona, Harvarda i na kraju Avenije Pennsylvania 1600.

27

L'amica geniale

(Genijalna prijateljica)

4.6/5

2011., Italija

roman o odrastanju

Autor: Elena Ferrante

“Genijalna prijateljica“ je početak, u onome što je sada ciklus od četiri romana, stvaranja dviju protagonistica i njihovog odnosa. Čisto stavljanje mesa od emocija na kostur od karaktera, kako bi im se omogućilo da se počnu kretati kroz četvrti Napulja u godinama nakon Drugog svjetskog rata. Dvije djevojčice, Lena i Lila, počinu stvarati svoj odnos jednostavno pojavivši se na ovom svijetu jedna kraj druge. Dok je Lena ovdje pripovjedačica i samo jedna genijalna prijateljica iz naslova, iznimno snažna i sposobna, Lila je neustrašiva buntovnica koja izrasta u prekrasnu, darovitu i genijalnu mladu ženu koja prometejski ostaje prikovana za ulice siromašne četvrti Napulja, jednostavno zato što ne može prihvatiti ničiji autoritet, čak i onda kada bi joj on omogućio napredak u životu. (Čitaj još…)

28

Little Fires Everywhere

(Mali požari posvuda)

4.1/5

2017., SAD

roman

Autor: Celeste Ng

U fikciji uvijek ima problema. Ng počinje s bogatim Richardsonovima, nakon što im je netko zapalio kuću. Troje starije djece odmah okrivljuje mlađu curu – obiteljsku šašavicu, čiji je nestanak upadljiv. To upada u oči, ali možda neće biti tako. Problem nije u identitetu krivca, koji se naravno skriva do samog kraja, već u tome što se zločin čini duboko nemotiviranim.

29

The Immortal Life of Henrietta Lacks

4.1/5

2010., SAD

medicina, povijest, biografija

Autorica: Rebecca Skloot

“The Immortal Life of Henrietta Lacks” Rebecce Skloot je oštro razotkrivanje koje skida slojeve jedne od najdubljih i najuznemirujućih priča u povijesti moderne medicine. U središtu ove burne priče je Henrietta Lacks, siromašna uzgajivačica duhana s Juga čije su stanice – uzete bez njezina pristanka – postale kamen temeljac bezbrojnih znanstvenih otkrića, dok je ona sama ostala nevidljiva figura, izgubljena za povijest i pokopana u neobilježenom grobu. Henriettine stanice, znanstvenicima poznate kao HeLa, stvar su legende. Zamislite stanice tako otporne, tako robusne da prkose normalnim biološkim pravilima i zapravo postaju besmrtne. Stanice HeLa promijenile su igru ​​- imale su ključnu ulogu u razvoju cjepiva protiv dječje paralize, razbijanju šifre raka, pa čak i otvaranju puta za neka od najkontroverznijih dostignuća u znanosti, poput kloniranja i mapiranja gena. Kad biste mogli skupiti svaku HeLa ćeliju ikada uzgojenu, nadvisile bi nas u hrpi koja bi bila teška koliko i sto Empire State Buildinga. Ipak, unatoč svemu tome, žena koja stoji iza ovih čudesnih stanica bila je gotovo zaboravljena.

30

The Tipping Point: How Little Things Can Make a Big Difference

(Točka preokreta: Kako male stvari mogu dovesti do velike promjene)

4/5

2000., Kanada

psihologija, psihologija, ekonomija

Autor: Malcolm Gladwell

“Točka preokreta” Malcolma Gladwella je nacrt za razumijevanje kako i najmanje iskre mogu zapaliti plamen promjene u svijetu. Zamislite to kao ultimativni vodič kako postati viralan prije nego što je izraz “viralan” uopće postao popularan. Gladwell nas vodi na putovanje u skrivenu dinamiku prijelomnih točaka — onih ključnih trenutaka kada ideja, trend ili ponašanje eksplodira iz opskurnosti u sveprisutnost, šireći se brže od TikTok plesnog ludila. Knjiga je backstage propusnica za koncert ljudskog ponašanja, otkrivajući kako se naizgled beznačajni čimbenici mogu kombinirati i stvoriti fenomen koji preuzima našu kulturu, naša tržišta, pa čak i naše umove.

Napiši prvi komantar

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.