Film je umjetnost 20. stoljeća, nastao na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće, a na prijelazu u 21. stoljeće smo više počeli gledati televiziju, neopterećenu rezultatima na box officeu i namijenjenu odraslim osobama. Vjerojatno ćemo i za nekoliko desetljeća klasicima smatrati samo filmove iz tog razdoblja. Danas klasičnim filmom smatramo period do 70-ih godina, razdoblja kada su filmove proizvodili veliki studiji sa svojim sustavom zvijezda. Zamijenio ih je autorski film 70-ih, te usporedo s njim nastanak blockbustera i sustav opterećen zaradom kakav danas poznajemo. Najbolji filmovi 20. stoljeća stoga će među prvih 30 kao svoje istaknute točke imati četiri filma Stanley Kubricka, tri Stevena Spielberga i Francisa Forda Coppole, te po dva Jamesa Camerona, Martina Scorsesea i Alfreda Hitchcocka. Svi su oni sjajni i veliki autori, tehnički majstori svoga zanata, vješti pripovjedači koji su se znali približiti i publici, radili financijski uspješne filmove.
Veliki budžeti su se ranije u 20. stoljeću trošili na grandiozne epove smještene u poznate povijesne okvire unutar kojih su se odvijale dramatične sudbine običnih ili velikih ljudi. Poput „Doktora Živaga“ Davida Leana ili „Zameo ih vjetar“ Victora Fleminga, koji je još uvijek najgledaniji film svih vremena, ako računamo inflaciju. Prema kraju stoljeća je spektakl počeo značiti znanstvenu fantastiku. Stanley Kubrick je svojom „2001.: Odisejom u svemiru“ zapanjio gledatelje vizualnim mogućnostima, a bile su to još 1960-e. Deset godina kasnije je George Lucas prikazao svoje „Ratove zvijezda“ i publika je odjednom postala gladna velikih pustolovina sa specijalnim efektima. Stoljeće smo završili s „Matrixom“ u kojem je stvarnost koju znamo virtualna, stvorile su je mašine, a pravi svijet je negdje drugdje. No, nije sve u velikim budžetima, Hitchcock je svoj „Psiho“ snimio tadašnjim televizijskim budžetom, a Tarantino je i „Pulp Fiction“ još radio kao indie projekt. Što je bio novi trenutak obrata, obrnuti od onog kada su blockbusteri preuzeli scenu, sada su opet zanimljivi mali filmovi počeli dobivati glavne nagrade i interes publike.
Pročitajte ovdje kako smo izračunali koji su najvažniji filmovi 20. stoljeća. Uzeli smo u obzir rezultate na box officeu, popularnost filma, broj nagrada za koje je nominiran i koje je dobio, ocjene kritičara i mjesta na listama najboljih filmova godine.
The Godfather
(Kum)
1972., SAD
Redatelj: Francis Ford Coppola
Uloge: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan
Kriminalistički, Drama
Francis Ford Coppola, tada tek 33-godišnjak, zadivio je svojom tehnikom i razumijevanjem svoga posla. Svaki kadar je odmjeren, pozicija svakog od likova izmjerena, svjetlo namjerno ugašeno ili upaljeno, a zvukovi usmjereni ka naglašavanju teme trenutne scene. Priča o mafijaškoj obitelji je sazdana od dualnosti. Gangstersko podzemlje se isprepliće sa visokim predstavnicima zakona, politike i showbizom. Svetost obiteljskog života, vjenčanja i krštenja, se isprepliće s obiteljskim poslovima ubojstava, nasilja i reketarenja. (Čitaj još…)
Pulp Fiction
(Pakleni šund)
1994,, SAD
Redatelj: Quentin Tarantino
Uloge: John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman
Kriminalistički, Komedija
Quentin Tarantino stvara vlastita pravila i svoj filmski svijet bez obzira što su ga ranije s Reservoir Dogs optužili za plagiranje i eksploataciju suvremene hongkonške kinematografije. Eksploataciju je nastavio i s ovim svojim drugim filmom, a dubina i širina te eksploatacije, od francuskog novog vala do blaksplotacijskog filma, te od te sirovine majstorski izvedena roba s dodanom vrijednošću, dovela je do toga da ga svi smatraju genijalcem. (Čitaj još…)
The Godfather: Part II
(Kum 2)
1974,, SAD
Redatelj: Francis Ford Coppola
Uloge: Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton
Kriminalistički, Drama
Nakon, i za samog Coppolu, neočekivanog megauspjeha prvog „Kuma“, filmski studio Paramount ga je na koljenima molio da snimi i nastavak sage. Izborio se za dio zarade što mu je omogućilo da kontrolira sve svoje poslove do kraja života, te postane i relativno poznat i priznat proizvođač vina. No, u ovom slučaju je važnije to što je dobio potpunu kreativnu kontrolu nad filmom. Rezultat je bio još spektakularniji, te je osvojio još više nominacija i nagrada Oscar. (Čitaj još…)
Shawshank Redemption
(Iskupljenje u Shawshanku)
1994., SAD
Redatelj: Frank Darabont
Uloge: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton
drama
“Iskupljenje u Shawshanka” bezvremenska je priča o ostrajnosti, prijateljstvu i trajnoj snazi nade. Adaptiran prema noveli Stephena Kinga, film prati Andyja Dufresnea, američkog odvjetnika koji je pogrešno osuđen za ubojstvo na doživotnu kaznu u državnoj kaznionici Shawshank. Dok se Andy snalazi u surovoj stvarnosti zatvorskog života, stvara duboke veze sa svojim kolegama zatvorenicima, uključujući i zagonetnog Reda. Djelima ljubaznosti i tihe odlučnosti, Andy ostavlja neizbrisiv trag u Shawshanku, pretvarajući ga iz mjesta očaja u mjesto iskupljenja i mogućnosti. “Iskupljenje u Shawshanku” dirljiv je podsjetnik da čak i u najmračnijim okolnostima uvijek postoji nada.
Titanic
(Titanik)
1997., SAD
Redatelj: James Cameron
Uloge: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane
Drama, Ljubavni, Pustolovni
James Cameron ne radi ništa na pola. Njegov film o potonuću najvećeg svjetskog broda za krstarenje iz 1912. godine bio je najskuplji koji je ikada snimljen, pretrpio je teško snimanje koje je prekoračilo rokove i predviđalo se da će doživjeti neuspjeh. No, ispostavilo se da je to jedan od najuspješnijih filmova svih vremena (što se tiče utrška i nagrada), pa ga je učinio Kraljem svijeta.
Goodfellas
(Dobri momci)
1990., SAD
Redatelj: Martin Scorsese
Uloge: Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci
Kriminalistički, Biografski
Scorseseov tretman mafijaša djeluje kao pokazivanje srednjeg prsta Coppoli. Dok su Coppolini kumovi razapeti između zakona s one strane zakona, Scorseseovi ne priznaju niti jedan zakon pa niti onaj cosa nostre. Kada stvari pođu po zlu, pobit će, izdat će sve i svakoga samo da sačuvaju svoju kožu. Njegov krimos Henry Hill je od malih nogu gledao opake frajere preko puta svoje zgrade koji rade što žele i jedino što je želio je postati gangster. (Čitaj još…)
Schindler's List
(Schindlerova lista)
1993,, SAD
Redatelj: Steven Spielberg
Uloge: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes
Povijesni, Biografski, Ratni, Drama
Nije ništa neobično da Steven Spielberg iste godine izbaci dva filma koja je režirao, a onda i nekoliko koje je „samo“ producirao“. „Schindlerova lista“ je tako izašla iste godine kada i „Jurski park“. Lovu na Oscare je prethodio začetak jedne od najuspješnijih franšiza svih vremena. Ništa neobično, čovjek je tvornica zabave. No, nema ništa zabavno u holokaustu, kao što zna svako dijete koje nije obrazovano u hrvatskim školama. (Čitaj još…)
One Flew over the Cuckoo's Nest
(Let iznad kukavičjeg gnijezda)
1975., SAD
Redatelj: Miloš Forman
Uloge: Jack Nicholson, Louise Fletcher, William Redfield
Drama
Ken Kesey, prema čijem legendarnom romanu je film snimljen nije nikada vidio film, ali je rekao da je vrlo nezadovoljan onime što je čuo o njemu. Uglavnom je riječ o kreativnim nesuglasicama i pomicanjem točke gledišta s Velikog Poglavice koji u romanu služi kao narator. Svaka čast Keseyu i njegovom djelu, ali sretni smo što Miloš Forman i producent Michael Douglas nisu poklekli pred njegovim nezadovoljstvom. (Čitaj još…)
Fight Club
(Klub boraca)
1999., SAD
Redatelj: David Fincher
Uloge: Edward Norton, Brad Pitt, Meat Loaf
komedija, drama
“Klub boraca” stoji kao dalekovidan i odlično glumljen klasik koji nastavlja odjekivati kod publike godinama nakon premijere. Usidren sjajnim izvedbama Brada Pitta i Edwarda Nortona, film donosi briljantnu premisu koja zadire u teme identiteta, konzumerizma i potrage za smislom u modernom svijetu. U svojoj srži, “Klub boraca” je žestoka optužba na račun društvenih normi i razočaranja koje osjećaju mnogi u suvremenom društvu. Njegov obrat i nadrealne sekvence nasilja služe kao instinktivni odraz unutarnjeg nemira protagonista i kaosa koji ključa ispod površine svakodnevnog života.
The Silence of the Lambs
(Kad jaganjci utihnu)
1991., SAD
Redatelj: Jonathan Demme
Uloge: Jodie Foster, Anthony Hopkins, Scott Glenn
Detektivski, Triler
Ono što nam u „Jaganjcima“ tjera jezu niz kralježnicu, nije nasilje, nego njegovo očekivanje. Nasilje, zapravo niti ne vidimo. Vidimo groteskni krvavi prizor koji je ostao nakon bijega Hannibala Lectera i vidimo Clarice kako ejakulira metke iz pištolja u klimaktičkoj završnoj sceni hvatanja Buffalo Billa. No, naši strahovi su dobro aktivirani od trenutka kada ugledamo predatorski pogled Anthony Hopkinsa. Vičemo na Jodie Foster da mu ne odaje svoje tajne, makar i mi želimo saznati koja je to fora s janjcima u naslovu, jer očigledno je da će se problem stočarstva u filmu slabo obraditi. (Čitaj još…)
Gone with the Wind
(Zameo ih vjetar)
1939., SAD
Redatelj: Victor Fleming, George Cukor, Sam Wood
Uloge: Clark Gable, Vivien Leigh
Povijesni, Ljubavni, Drama
Epska melodrama koja prikazuje život i odnose na južnjačkim plantažama u predvečerje, za vrijeme i nakon Američkog građanskog rata je nekritička prema robovlasništvu koje je činilo okosnicu južnjačkog socio-ekonomskog sustava. Glavni junaci su pogonjeni romantičnim strastima, manama u karakteru i obavezama koje im nameće društveni sustav, nečim tako tipičnim za beletristiku 19. stoljeća. No, nemoguće je danas gledati film i ne čuditi se kako unatoč svim simbolima i praktičnim prikazima robovlasništva, ono u filmu nema osude. (Čitaj još…)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
(Ratovi zvijezda IV – Nova nada)
1977., SAD
Redatelj: George Lucas
Uloge: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher
Znanstveno-fantastični, Pustolovni
Da su „Ratovi zvijezda“ hrana bili bi pizza. Sama pomisao na njih na lice će nam obasjati osmijehom. Nakon konzumacije, čak i kada su loši, uvijek ostavljaju osjećaj zadovoljene želje i uvijek ćemo im se rado vratiti. George Lucas i cijela franšiza (sada, poput većine toga danas komercijalnog u Hollywoodu, u Disneyevim rukama) imali su svoje trenutke u kojima su ih smatrali genijalnima, ali i one u kojima su ih fanovi molili da obustave rad. No, početak je bio zvjezdan. (Čitaj još…)
Forrest Gump
1994., SAD
Redatelj: Robert Zemeckis
Uloge: Tom Hanks, Rebecca Williams, Sally Field
komedija, drama
“Forrest Gump” predstavlja jedinstvenu perspektivu na burna vremena kroz koja prolazi, nudeći benignu refleksiju, a ne kritički pregled. Kroz objektiv svoga simpatičnog protagonista, film daje uvid u značajne povijesne događaje i društvena pitanja, ali ne zadire duboko u složenost ili nijanse tih tema. Umjesto toga, “Forrest Gump” laganim dodirom plovi kroz spektar emocija, nikad ne zadržavajući se dovoljno dugo da izazove nelagodu ili izazov kod gledatelja. To je namjeran izbor koji omogućuje filmu da zadrži svoj šarm i pristupačnost, privlačeći široku publiku bez da ostane zaglavljen u grubim komentarima.
Il buono, il brutto, il cattivo
(Dobar, loš, zao)
1966., Italija - Španjolska
Redatelj: Sergio Leone
Uloge: Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef
Vestern
„Dobar, loš, zao“ je postapokaliptična satira upakirana u umjetničku obradu trivijalnog žanra. Ništa u njemu nema uporište u stvarnom svijetu (zbog čega ga, vjerojatno, Quentin Tarantino smatra najboljim filmom ikada), a, opet, smatra se jednim od najrealističnijih vesterna uopće. Vestern žanr je stvorio mitološki Divlji zapad pa svako njegovo podrivanje mora odražavati pretpostavljeno stvarno stanje stvari. Kod Sergia Leonea se krupni kadrovi lica njegovih protagonista izmjenjuju s totalima koji prikazuju pustoš krajolika. Lica su znojna, prljava i neobrijana, odražavaju proračunatu zlobu i pohlepu ili puku bol postojanja u svijetu u kojem ništa nema smisla. Krajolik je sablasno pust, bez obzira je li to doslovno pustinja ili ulica naseljenog mjesta kojom ljudi besciljno bauljaju. Čak i njegova jedina masovna scena u rovovima vojske Unije prikazuje moralnu pustoš zbog koje gomila ljudi pogiba bez ikakvog razloga. (Čitaj još…)
Apocalypse Now
(Zameo ih vjetar)
1979., SAD
Redatelj: Francis Ford Coppola
Uloge: Martin Sheen, Marlon Brando, Robert Duvall
Ratni, Pustolovni, Drama
Svo ludilo koje sadrži „Apokalipsa danas“ nije stalo u originalnu verziju filma, nego smo mu morali biti svjedocima u „Redux“ verziji, te dokumentarcu o njenom nastajanju „Hearts of Darkness: A Filmmakers Apocalypse“. Ona je apsolutni trijumf genija i ludosti Francisa Fora Coppole koji je debelo prekoračio budžet, zadužio sebe i svoju imovinu kako bi završio produkciju koja je bila sputana neviđenim kreativnim i stvarnim problemima. Film o Vijetnamskom ratu počinje baš tako, ali kako kapetan Willard putuje rijekom da obavi svoju misiju i ubije pukovnika Kurtza, on postaje psihodelična disertacija o čovjekovom mjestu u svijetu, onome što čovjek radi od svijeta i ono što svijet radi od njega. (Čitaj još…)
Back to the Future
(Povratak u budućnost)
1985., SAD
Redatelj: Robert Zemeckis
Uloge: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson
Znanstveno-fantastični, Pustolovni, Komedija
Najvrijednije što nam putovanje kroz vrijeme može donijeti jest da se vratimo, susretnemo vlastitu majku/oca i provjerimo bi li se ona zaljubila/zaljubio u nas. „Povratak u budućnost“, uz sav svoj visoki koncept karakterne i situacijske komedije sa SF štihom, žestoko iskorištava to pitanje koje svi podsvjesno ili nesvjesno postavljamo. Da nema tog trenutka u filmu u kojem vlastita majka ljubi Martyja u usta, bi li film smatrali važnijim od bolje pustolovne komedije tipične za sredinu 1980-ih? (Čitaj još…)
On the Waterfront
(Na dokovima New Yorka)
1954., SAD
Redatelj: Elia Kazan
Uloge: Marlon Brando, Karl Malden, Eva Marie Saint
Drama
“On the Waterfront” priča uzbudljivu priču o Terryju Malloyju, bivšem boksaču koji je postao radnik na dokovima New Jerseya, a koji se nađe uhvaćen u moralnoj borbi protiv korumpiranih sindikalnih šefova koji kontroliraju njegov život. U režiji Elia Kazana i uz nezaboravnu izvedbu Marlona Branda, film je uvjerljivo istraživanje savjesti, hrabrosti i iskupljenja. Terry Malloy, kojeg Brando glumi sa sirovim intenzitetom, čovjek je koji luta, živi u sjeni svoje prošle slave kao boksač i pod stegom korumpiranih šefova sindikata koji iskorištavaju i teroriziraju radnike. Među tim šefovima je i njegov stariji brat Charley, kojeg tumači Rod Steiger, koji se prodao mafiji i sada služi kao njihov utjerivač. Terryjev unutarnji sukob počinje isplivati na površinu kad on počne preispitivati moralnost svojih postupaka, osobito nakon što se upusti u ljubavnu vezu s Edie Doyle, koju glumi Eva Marie Saint, ožalošćenom sestrom poštenog čovjeka kojeg je ubio sindikat.
The Matrix
1999., SAD
Redatelj: The Wachowskis
Uloge: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss
Znanstveno-fantastični, Akcijski
Prije nego li smo pogledali „Matrix“ nismo se pitali je li svijet oko nas stvaran ili je samo kompjuterski stvorena stvarnost. To je važniji utjecaj ovog filma, nego li bullet time, spektakularne akcijske scene oko kojih se grade velike sekvence unutar filma, pojačan interes za azijsku kinematografiju i koreografiju borbi, kožni mantili, sunčane naočale i mobiteli. K tome, „Matrix“ nas je uvjerio da se stvarno može snimiti sve, jedino je ograničenje naša mašta. (Čitaj još…)
L.A. Confidential
(L.A. Povjerljivo)
1997., SAD
Redatelj: Curtis Hanson
Uloge: Kevin Spacey, Russell Crowe, Guy Pearce
Kriminalistički
“L.A. povjerljivo” luta cijelim prostranstvom Los Angelesa 1950-ih koje je u svom romanu stvorio James Ellroy. Film noir raj pun tinjajućeg zla i glamura koji stvara strahopoštovanje s prljavom malom tajnom iza svake palme. Kako ga je prvo dočarao autor, a potom i film nevjerojatno vjeran svom proznom izvorniku (iako vješto sužava zamršenu radnju), ovo je mjesto koje najbolje simboliziraju njegovi oblici korupcije. Mafijaši, droga, brutalno rasistički policajci i kurve stvorene da nalikuju filmskim zvijezdama i ispunjavaju svaku želju, svi se udružuju kako bi provukli film kroz drek dok u isto vrijeme, u smislu filmske ambicije, poseže za zvijezdama.
American Beauty
(Vrtlog života)
1999., SAD
Redatelj: Sam Mendes
Uloge: Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch
Komedija, Drama
„Vrtlog života“ je satira koja djeluje na nekoliko razina. Iz široke perspektive je to sprdačina na račun koncepta američkog života koji je sav u formama bez sadržaja. Iz srednjeg plana je studija karaktera i klišeja, srednjovjekovni muškarci i žene isto se tako pretvaraju i na znaju što bi poput njihovih lažno emocionalnih tinejdžera. Iz krupnog plana, ovo je šala na naš račun, jer ekran je iluzija, ne sadrži ništa, koliko god mi u njemu tražili smisao. (Čitaj još…)
Taxi Driver
(Taksist)
1976., SAD
Redatelj: Martin Scorsese
Uloge: Robert De Niro, Cybill Shepherd, Jodie Foster
Kriminalistički, Drama
Upečatljiv prikaz Martina Scorsesea i Paula Schradera mentalno raspadajućeg vijetnamskog veterinara (Travis Bickle Roberta De Nira) koji naposljetku shvaća da je jedini način da opere kriminalnom ukaljane ulice New Yorka lijepo, veliko krvoproliće. Ovdje su svi na Svom vrhuncu: Scorsese, Schrader, De Niro, 14-godišnja Jodie Foster i skladatelj Bernard Herrmann. Da, još uvijek govori nama.
Lawrence of Arabia
(Lawrence od Arabije)
1962., V. Britanija
Redatelj: David Lean
Uloge: Peter O'Toole, Alec Guinness, Anthony Quinn
Biografski, Drama, Povijesni, Ratni
“Lawrence od Arabije” više je od filma, to je sveobuhvatno, kinematografsko putovanje u srce jedne od najzagonetnijih ličnosti u povijesti 20. stoljeća, T.E. Lawrencea. U režiji Davida Leana, ovo epsko remek-djelo prikazuje fascinantnu avanturu engleskog časnika koji je tijekom Prvog svjetskog rata ujedinio i vodio različita i često zaraćena arapska plemena u njihovoj borbi protiv Turaka. Peter O’Toole portretirao je Lawrencea ništa manje nego legendarno, hvatajući složenu i često kontradiktornu prirodu čovjeka vođenog dubokim osjećajem sudbine i neutaživom žeđi za pustolovinom. O’Tooleov Lawrence je lik velikog intelekta i karizme, ali također i onaj kojeg muči sumnja u sebe i unutarnji sukob. Njegova izvedba udahnjuje život liku koji je i heroj i antiheroj, čovjeku čija djela oblikuju povijest čak i dok se bori s vlastitim identitetom i motivacijama.
Psycho
(Psiho)
1960., SAD
Redatelj: Alfred Hitchcock
Uloge: Anthony Perkins, Vera Miles, Janet Leigh
Horor
Studio Universal prvo nije želio da Hitchcock napravi ovaj film koji ne samo da se pokazao kao remek-djelom, već je i izmislio žanr: film s psihopatama ubojicama. Filmska čudovišta više nisu bili samo veliki, dlakavi vukovi, vampiri ili stvari iz močvare. Sada su mogli izgledati potpuno normalno. Mogao bi biti tip koji sjedi tik do tebe, …
The Bridge on the River Kwai
(Most na rijeci Kwai)
1957., V. Britanija
Redatelj: David Lean
Uloge: William Holden, Alec Guinness, Jack Hawkins
Ratni, Drama
“Most na rijeci Kwai” zadire duboko u složenost rata, časti i opsesije. U režiji Davida Leana, ovaj spektakl iz 1957. govori uzbudljivu priču o britanskim ratnim zarobljenicima u okupiranoj Burmi koje su njihovi japanski tamničari prisilili da izgrade željeznički most preko rijeke Kwai, dok savezničke snage planiraju odvažni napad komandosa kako bi ga uništili. Film je snažno istraživanje ljudske otpornosti, psihološkog danaka rata i tanke granice između dužnosti i ludila. U središtu filma je pukovnik Nicholson, kojeg sa stoičkim intenzitetom glumi Alec Guinness u Oscarom nagrađenoj izvedbi. Nicholson je čovjek od principa, odlučan održati moral i disciplinu svojih ljudi unatoč njihovim teškim okolnostima. Njegovo inzistiranje na izgradnji mosta prema najvišim standardima, kao simbola britanskog inženjerskog umijeća i načina da potvrdi dostojanstvo svojih ljudi, postaje i njegov najveći trijumf i njegov pad. Guinness unosi nevjerojatnu dubinu u lik, prikazujući Nicholsona kao čovjeka vođenog čašću, ali zaslijepljenog vlastitom opsesijom.
A Clockwork Orange
(Paklena naranča)
1975., V.Britanija - SAD
Redatelj: Stanley Kubrick
Uloge: Malcolm McDowell, Patrick Magee, Adrienne Corri
Znanstveno-fantastični, Kriminalistički
Među svim redom vizualno impresivnim filmovima Stanley Kubricka se ističe „Paklena naranča“. Konstantnu nelagodu nemamo samo zbog čestih slikovitih prikaza ultra-nasilja, nego i zbog načina na koji Kubrick koristi kameru i njenu poziciju u prostoru. Širokokutni objektivi u malenim sobama stvaraju osjećaj dezorijentiranosti, a prazni veliki prostori onaj otuđenja. Glavni junak Alex nas svojom naracijom uvodi u njegovu vlastitu noćnu moru, dezorijentirane osobe daleke od sebe same. (Čitaj još…)
Saving Private Ryan
(Spašavanje vojnika Ryana)
1998., SAD
Redatelj: Steven Spielberg
Uloge: Tom Hanks, Edward Burns, Matt Damon
Ratni, Akcijski
Možda je „Saving Private Ryan“ samo tradicionalni ratni spektakl, ali je spektakularniji od svih ostalih. Ima originalan scenarij, uzbudljivi soundtrack, uvjerljive zvučne i specijalne efekte, savršenu fotografiju i izrazito umješnu montažu, ali Spielbergova odluka da snimi ratni film koji će biti pošten prema veteranima i prikazati najvjernije moguće kakvo je iskustvo bilo iskrcavanje u Normandiji 6.6.1944. je film učinilo bezvremenim. (Čitaj još…)
Blade Runner
(Istrebljivač)
1982., SAD
Redatelj: Ridley Scott
Uloge: Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young
Znanstveno-fantastični, Drama
Sa svojim kulturnim utjecajem koji se nastavlja i desetljećima nakon premijere „Blade Runner“ je postao više od filma. On je referenca za svaku vizualnu distopijsku naraciju nakon njega, te ogledalo u kojem se odražava naša humanost i uspješnost kao vrste živih bića. Budućnost koju prikazuje je već prošla, tehnološki napredak nije išao u tom smjeru. No, dehumanizacija, nedostatak empatije, svemoć korporacija i uništenje prirodnih resursa su proročanski prisutni. „Blade Runner“ funkcionira na bogatstvu dramaturških i narativnih razina. On je klasični film noir u kojem su utkane filozofske i religijske teme iz znanstvenofantastičnih romana. (Čitaj još…)
Aliens
(Osmi putnik 2)
1986., SAD
Redatelj: James Cameron
Uloge: Sigourney Weaver, Michael Biehn, Paul Reiser
Znanstveno-fantastični, Akcijski
Odred iskusnih i tvrdih svemirskih marinaca i u budućnosti rješava probleme zlih korporacija. Ksenomorf kojeg je Ripley jedina preživjela u prethodnom filmu ima rođake koji su se nakotili u zemaljskoj koloniji na planetoidu na kojem se njena posada prva susrela s njima. Slijedi žestoki ratni film opsade u kojem opasnija od dviju vrsta prevlada.
Fargo
1996., SAD
Redatelj: Joel Coen
Uloge: Frances McDormand, William H. Macy, Steve Buscemi
Kriminalistički, Komedija
Snježna kriminalistička komedija Joela i Ethana Coena najbolji je primjer podžanra “jadnih kriminalaca”, podsjećajući nas da su prijestupnici vrlo rijetko uglađeni, profesionalni tipovi, a češće ljudi koji su ili nesposobni ili samo improviziraju bez plana. No, ima jako dobro srce, naravno, u obliku Marge Frances McDormand, čija svjetlina ostaje neumanjena užasima kojima svjedoči.
The Shining
(Isijavanje)
1980., SAD
Redatelj: Stanley Kubrick
Uloge: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Scatman Crothers
Horor
Stanley Kubrick je adaptirao „Shining“, horor roman o duhovima i nadnaravnom Stephena Kinga kao horor film o ludilu i mračnim stranama ljudske psihe. King je bio zgrožen onime što je napravio, ali Kubrick je autor toliko jasne vizije da nema milosti prema tuđim idejama. Stvorio je film jezive atmosfere u kojem se ne možemo pouzdati u ništa. Na kraju ne znamo je li to sve bilo samo u glavama nekog od tri glavna lika, je li hotel zameten snijegom stvarno mjesto u ovom vremenu i prostoru ili je samo neko mjesto zarobljeno na putu do potpunog ludila. (Čitaj još…)