Posljednja izmjena 31/03/21 by Ivan Palijan
Vuk s Wall Streeta“ počinje scenom u kojoj paranoični Jordan Belfort kojeg glumi Leonardo DiCaprio šmrče koku iz kurvinog anusa. Količina razvrata i megalomanije koja slijedi u sljedeća tri sata pokušava doseći tu početnu razinu jedne od ključnih scena suvremene kinematografije. Jer, što može bolje opisati kapitalizam, nego taj besmisao. Sav trud radnika i građana, sve njihove težnje i snovi o boljem životu dovode do toga da bi jedna gnjida iz parazitskog financijskog sektora šmrkala koku iz kurvine guzice. Jordan Belfort je kriminalac, a Scorsese svoje kriminalce prikazuje s punim razumijevanjem zašto bi netko postao kriminalcem i zašto bi netko gledao filmove o njima.
Photos
See all photos >>
Kriminalcem ne može postati baš svatko, za to treba postojati manjak moralnog tkiva u nečijoj osobi. I želje da imate ili budete više od onoga što vam pripada. Da pobliže objasnim, primjerice, treba biti članom ili glasačem HDZ-a. No, skoro svatko će se zabaviti gledajući priču o kriminalu i kriminalcima. Te su priče toliko van svakodnevice i van pameti, kao da su izmišljene i kao da im je jedini cilj zabaviti nas. Poput priča o stjecanju imovine u Hrvatskoj nakon 1991. godine. Jordan Belfort je priznao da je Scorseseov film uspio komprimirati općenitu atmosferu zajedništva i razvrata u njegovoj tvrtki Stratton Oakmont, ali da je ono prikazano, zapravo, nešto blaža verzija događaja, jer je on na kraju bio na barem 22 vrste različitih droga. Scorseseu je svejedno prigovoreno da je prikazivanjem neprestanog partijanja prikazao životni stil financijskih prevaranata kao izrazito poželjnim. Međutim, riječ je o tome da nas je Martin Scorsese suočio s onim što dovodi do moralnog pada – želja za određenim životnim stilom pri kojem se čini da nema posljedica za kakvo god devijantno ponašanje. HDZ se od posljedica osigurao time što kontrolira suce i sudstvo. Isti prigovor i isto objašnjenje možemo upotrijebiti za „Good Fellas“. Ipak, na kraju svaki od glavnih likova pada, gubi sve što je imao i za sobom, kako bi umanjio svoju kaznu i spasio si guzicu kada već obraz ne može, vuče svoj kompanjone cinkajući ih sve redom. Jednom će se to, vjerujem, dogoditi i mafiji koja kod nas ima državu.
„Vuk s Wall Streeta“ je raskošan spektakl, često urnebesan, zastrašujući tek kada malo uspori i dopusti nam da se pitamo kako je moguće da se ovako nešto događa. Vrhunska tehnička i umjetnička izvedba je u njemu pomiješana s onim najnižim i profanim. Riječ „fuck“ je izgovorena 569 puta, 2,81 puta u minuti, cice i guzice nakon nekog vremena prestanemo primjećivati. Tanka bijela linija kokaina je provučena kroz cijela tri sata filma. Ne možemo Scorseseu ništa prigovoriti, film je pametan i zabavan, a sami moramo imati formirani moralni sud o onome što se događa.
Napiši prvi komantar