Posljednja izmjena 24/08/21 by Ivan Palijan
Kao kompjuterski animirani film za cijelu obitelj koji se bavi važnim temama poput otuđenja uz pomoć tehnologije i načina na koje se odnosimo prema LBGT osobama, „The Mitchells vs The Machines“ isporučuje i visoku količinu uzbuđenja, humora i zabave za bilo koju vrstu filma. Mitchelli su tipična američka disfunkcionalna obitelj koja se nađe u netipičnoj situaciji da mora spašavati svijet od robo-apokalipse. Kaos, za koji su i oni djelomično odgovorni, slijedi.
Photos
See all photos >>
Svo čudaštvo, neprikladnost, pozitivna energija i humor, iako nisu strani animiranim filmovima, dolaze od redatelja/scenarista Mikea Riande i scenarista Jeffa Rowea koji su bili u kreativnoj ekipi iza premalo spominjane Disneyeve animirane serije „Gravity Falls“. Svaka suluda akcijska scena, poput one u kojoj se Mitchellovi bore protiv kućanskih aparata u robnoj kući je tu ne samo zbog atrakcije, nego da tjera priču dalje. Gegovi i karakterne crte glavnih i sporednih likova služe istoj svrsi. Skrivene fore i reference na druge filmove su tu, ipak, kao i obično, samo zbog sebe, odnosno za zabavu redatelja, crtača i scenarista, te onih koji će ih skužiti. Film je izvorno proizveo Sony i planirao distribuciju u kinima 2020-e, ali je ona otkazana zbog covid apokalipse. Film su prodali Netflixu gdje je postao rado gledan naslov. Radnju pripovijeda Katie, kćerka u četveročlanoj obitelj s psom. Ona se sprema za odlazak u filmsku školu u Kaliforniju gdje će konačno moći biti među svojima, filmskim i tehnološkim geekovima poput nje. To što je ona LBGT osoba ne stvara dinamiku s njenom okolinom, niti s roditeljima. Ta je činjenica prisuta i s njom se barata oprezno. Obiteljska dinamika je između njenog oslanjanja na tehnologiju i njenog oca koji od nje zazire, smatrajući život u brvnari u šumi idealnim. Robo-apokalipsa mu daje za pravo, ali Katie kuži tehnologiju, sposobna je njome upravljati i ključna je za spas svijeta.
„The Mitchells vs The Machines“ daje odgovor na oba glavna pitanja koje postavlja – je li tehnologija loša (nije, ako ju koristimo pametno), i kako se odnositi prema LBGT osobama (prihvatimo ih i budemo pažljivi prema njima)?
Napiši prvi komantar