Posljednja izmjena 17/01/22 by Ivan Palijan
“Šta bi dao da si na mom mjestu”, drugi album Bijelog dugmeta, snimljen u Londonu, je zajahao na velikoj popularnosti koju je bendu donio njihov prvi album i postao prvi album u povijesti jugoslavenske glazbe koji je prodao preko 200.000 primjeraka. Zbog njega je uvedena oznaka prodaje „dijamantna ploča“, a onda jednostavno i „2xdijamantna“ u nedostatku boljeg opisa komercijalnog uspjeha jednog od ključnih albuma pastirskog rocka. „Tako ti je mala moja kad ljubi Bosanac“ otvara album i pandorinu kutiju iz koje je ispao i Plavi orkestar sa „Soldatskim balom“ koji je prodan u preko pola milijuna primjeraka.
Teško se probijati kroz taj narodni melos koji se provlači cijelim albumom, najviše je prisutan u prvoj stvari pa već u naslovima „Požurite, konji moji”, te „Bekrija si cijelo selo viče, e pa jesam, šta se koga tiče”, i pričati o rock albumu. No, Goran Bregović, koji je, po vlastitom priznanju rock smatrao forsiranjem, jer mu više leži glazba koju je radio kasnije (što, zapravo objašnjava cijeli zvuk Bijelog dugmeta), se okružio rokerima, te snimao albume u Londonu kako bi ipak dobio moderan zvuk. Na taj način dobio je publiku koja je bila u stanju kupovati ploče i dolaziti na velike koncerte – ljude čiji su se roditelji doselili sa sela u grad, a to je bila Jugoslavija u to vrijeme. „Ne gledaj me tako i ne ljubi me više“ je prilično moćna stadionska blues balada, dok završna „Što bi dao da si na mom mjestu“ ima folk elemente, ali ne domaćeg, nego onog engleskog kojim su se inspirirali Led Zeppelini.
„Šta bi dao da si na mom mjestu“ sadrži esenciju onoga što je Bijelo dugme bilo do 1979. i što ga je činilo najpopularnijim rock bendom u Jugoslaviji. To je u drugoj polovici 70-ih bio kontrolirani eksces koji će puniti sve rubrike medija i podilaženju svim ukusima publike koja misli ruralno, a djeluje urbano. Hvala bogu na punku i novom valu.
Bijelo dugme: „Šta bi dao da si na mom mjestu, 1975., Jugoslavija (Bosna i Hercegovina)
Napiši prvi komantar