Posljednja izmjena 10/11/21 by Ivan Palijan
Da saznamo da sada i ovdje u takozvanom stvarnom svijetu postoji nešto nalik na natjecanje u „Squid Game“ ne bismo se nimalo iznenadili. U takvim vremenima živimo i u tome leži tajna privlačnosti serije. Koliko god serija izgleda bizarno, pomisao da ljudi pritisnuti financijskim dugom pristaju na natjecanje u kojoj mogu osvojiti milijune novaca ako pobjede, a ako izgube će sigurno umrijeti, zvuči prilično realno. Ne pristajemo li svi na djelomične smrti, radeći još malo više, odričući se još malo više, zatvarajući oči nad ovim ili onim, samo kako bismo zaradili još malo, imali još malo više stvari koje nas neće učiniti sretnima?
Photos
See all photos >>
Kraj svijeta se već osjeća, ne kao apokaliptični događaj u kojem će klimatske promjene ili virus poharati svijet, što se također događa. Gotovi smo stoga što ne možemo van iz ropskog odnosa na koje je čovječanstvo pristalo. Novac, danas sigurno fiktivne, proizvoljne, vrijednosti, čini okvire našeg svijeta, određuje što smijemo, a što ne smijemo činiti. Oni koji ga imaju previše određuju pod kojim će uvjetima oni koji ga nemaju dovoljno živjeti i umirati. „Squid Game“ prve dvije epizode iskorištava kako bismo se detaljno upoznali s likovima, simpatičnim luzerom koji je upao u kockarske dugove, arogantnim financijskim stručnjakom koji je pronevjerio novce svojih klijenata, prebjegom iz Sjeverne Koreje koja se želi pobrinuti za svoga brata koji mora biti u sirotištu, imigrantom iz Pakistana kojemu šef ne isplaćuje plaću, a mora se brinuti o svojoj mladoj obitelji, sitnim prijestupnicima i patološkim gangsterima. Nakon toga ubrzano i nesmiljeno kreće u brutalni pokolj koji orkestriraju nepoznate osobe, a provode maskirani čuvari. Na kraju saznajemo identitet organizatora, njegovu motivaciju, a prije toga ono što još više ima smisla. U trenutku neviđene banalnosti, svečana loža je otvorena skupini ultrabogataša koji uživo promatraju kako se natjecatelji obračunavaju jedni s drugima. Prateći pokolj, oni uživaju u najskupljoj hrani i pićima, dok im sluge (koje ih poslužuju, ali služe i kao nasloni za glavu, noge, stolovi i stolice) po želji seksualno udovoljavaju.
„Squid Game“ na svoj bizaran način prikazuje odnos snaga u društvu, gospodare i sluge, oni koji žive i umiru na zadovoljstvo drugih. Likovi koji igraju igru su prisiljeni na okrutnost, jer u toj igri drugačije bivaju žrtve. Jedini izlaz je ne igrati, ali to donosi neizvjesnost i isključenost.
Napiši prvi komantar