Posljednja izmjena 26/01/22 by Ivan Palijan
Cyberpunk paranoja i potpuno nepouzdan pripovjedač nije ono novo što je „Mr. Robot“ donio na naše pretjerano velike ekrane televizora. „Fight Club“ je najviše utjecao na seriju, što njen kreator Sam Esmail ponosno ističe, jer je i ovdje kapitalističko čudovište glavni negativac kojeg sada treba poraziti u pravednom anarhističkom gnjevu rasutog po četiri sezone. Četiri sezone izrazito kvalitetnog programa koji nas stalno želi i voli stavljati pred izazove.
Photos
See all photos >>
Sam Esmail, za razliku od svog glavnog junaka ima stvari pod kontrolom i želi ih učiniti kako spada. Glavni junaci su hackeri i kreću se u tom hackerskom svijetu koji je ovdje, prema izjavama stručnjaka za cyber sigurnost prikazan izrazito uvjerljivo. No, da smo mi hackeri sigurno se ne bismo hvalili načinom na koji nešto radimo u seriji koju gledaju milijuni ljudi. Dark web se zove „dark“ s razlogom. Ili je to samo naša paranoja govori u vlastito ime? Glavni junak, Elliot Alderson ima cijeli niz psihičkih poremećaja zbog čega njegova stvarnost ne odgovara onoj koju doživljavaju ostali likovi. Mi smo toga što se događa svjesni još manje. Uz to, Esmail, koji je drugu, treću i četvrtu sezonu sam režirao koristi vrlo netradicionalan način snimanja i montiranja pri čemu likovi često stoje uz rub kadra, a kadrovi su montirani prilično neujednačenim ritmom.
Zbog svega toga nam serija stvara specifičan osjećaj nelagode dok je gledamo. Baš kako je i zamišljeno. Velike teme koje „Mr. Robot“ dotiče uglavnom bi i izazvale nelagodu kod prosječnog čovjeka. S druge strane, prosječan čovjek možda ne razmišlja stalno o tome kako financijski sektor gospodari novcem i sve ostale čini svojim robovima, kako je profit i zarada svojim vlasnicima jedini zakon prema kojem se vode direktori veliki korporacija ili kako sve veće razlike između bogatih i siromašnih u suvremenom kapitalizmu sigurno stvaraju uvjete za rast kriminala i nasilja u društvu. Ako razmislimo, prosječan gledatelj ne bi se sigurno zabavljao ovakvim temama u svoje slobodno vrijeme. No, malo zahtjevniji gledatelj će lagano zavoljeti svaki izazov koji “Mr. Robot“ stavi pred njega, jer, iako nije serija koja je promijenila televiziju, jest serija koja nam nudi drugačiji način na koji možemo gledati svoju zabavu.
„Mr. Robot“ nije promijenio televiziju, to nije sustav koji se mijenja iznutra. Stvarnost je u međuvremenu postala pomaknutija od one koju je doživljavao njen glavni lik. Sada kada imamo „alternativne informacije“, kada malo stvari znači ono što bi trebalo značiti i kada je točka gledišta jednako vrijedna kao i činjenica čini se da je sustav taj koji se počeo mijenjati i urušavati iznutra. Teško nam je sanjati o anarhiji kada ona direktno dovodi do fašizma.
Mr. Robot, 2015-2019., autor: Sam Esmail; uloge: Rami Malek, Chistian Slater, Carly Chaikin, Portia Doubleday
Napiši prvi komantar