Posljednja izmjena 21/09/21 by Ivan Palijan
Briljantna i iz današnje perspektive suluda hladnoratovska satira Stanleya Kubricka „Dr. Strangelove ili: Kako sam naučio ne brinuti i zavolio bombu“ funkcionira jer se nitko u njoj ne trudi biti smiješan dok provodi u djelo važeće teorije o uzajamnom uništenju između tadašnjih dviju veliki sila, SAD-a i SSSR-a. Da komuniste treba uništiti nuklearnim udarom jer zagađuju dragocjene tjelesne tekućine Amerikanaca ubacivanjem flora u vodoopskrbni sustav je bila teorija koja je plutala eterom, nešto poput one suvremene kako putem cjepiva za COVID-19 Bill Gates želi čipirati čovječanstvo i zbog toga ga treba razapeti preko optičkih kablova interneta.
Photos
See all photos >>
Čovječanstvo u prosjeku ne postaje ništa racionalnije, stoga se možemo smijati komediji nastaloj na osnovu noćne more. Jer što nam drugo preostaje dok predsjednik Amerike sjedi za okruglim stolom poput pokeraškog u svojoj Ratnoj sobi okružen savjetnicima i pokušava zaustaviti neumitnu nuklearnu katastrofu koju je izazvao fanatizam obrane američkih vrijednosti u njegovim redovima. Njihov način života je ugrožen samim time što postoji netko drugi sa drugim načinom života i zbog toga tog drugoga treba uništiti. Američki vojnici su ponosni patriote i profesionalci koji će svoj posao obaviti bez pogovora i s izuzetnom vještinom. A taj je posao globalno uništenje. Peter Sellers je ovdje u ulozi života igrajući tri lika – blagog, racionalnog i punog povjerenja u sustav američkog predsjednika, njegovog njemačkog (bivšeg nacista) savjetnika Dr. Strangelovea koji će ga povremeno s puno entuzijazma osloviti s „Mein Führer“, te britanskog oficira za vezu koji u američkoj bazi pokušava zaustaviti američkog generala koji naređuje nuklearni napad na Sovjetski Savez. Dobio bi i četvrtu, američkog zapovjednika bombardera koji će izbaciti bombu da se nije ozlijedio pa nije bio u stanju manevrirati pilotskom kabinom. Tri su interijera, predsjednička Ratna soba, ured u zrakoplovnoj bazi i avion glavne i skoro jedine lokacije u filmu. Scenografija je jednostavna, rasvjeta tipično Kubrickova, dolazi sa seta i naglašava neosvijetljene dijelove. U tom minimalizmu Sellers, ali i fantastični George C. Scott sa svojom pretjeranom mimikom lica na koju ga je Kubrick natjerao, Sterling Hayden i Will Pickens donose na ekran ludilo koje donosi položaj, uniforma, moći svakodnevne mane u karakteru. Njihovi likovi nisu dorasli situaciji niti sposobnostima, niti mudrošću, oni su budale koji ne znaju da su budale i to ih čini urnebesnima u situaciji koja je zastrašujuća.
„Dr. Strangelove ili: Kako sam naučio ne brinuti i zavolio bombu“ će nas toliko puta preplašiti, a onda nakon toga odmah nasmijati da ćemo dovesti u pitanje vlastito poimanje stvarnosti, iako je ono na što reagiramo samo film. To je dakako bila i namjera genija Stanleya Kubricka koji je kao završnu scenu čak snimio i borbu pitama sa šlagom poput onih iz nijemih slapstick komedija. No, to je ocijenio pretjeranim, neuvjerljivim i krajem koji nije u skladu s općim tonom filma satire iz noćne more kojoj glumačke izvedbe daju potpuno apsurdističko nadrealni štih.
Napiši prvi komantar