Posljednja izmjena 29/09/21 by Ivan Palijan
Bilo jednom u Americi“ je gangsterski spektakl Sergia Leonea o žaljenju, gubitku i izdaji koji se bavi i prijateljstvima iz djetinjstva, osjećajem lojalnosti, ljubavi, požudom, pohlepom i načinom na koji je organizirani kriminal postao sastavnim dijelom tkiva američkog društva. Bio je to i posljednji Leoneov film, nakon 13 godina pauze od prethodnog, onaj koji se smatra njegovom životnom opsesijom i koji mu je na kraju dovoljno narušio zdravlje da ga potjera u preranu smrt.
Photos
See all photos >>
Robert De Niro i James Woods igraju dvojicu židovsko-američkih gangstera čiju priču pratimo od doba prohibicije kada su bili djeca puna loših namjera do pet desetljeća kasnije kada se njihova priča raspliće. Ili možda ne. Leonev stil je direktan, vizualno očaravajući, te emocionalno uznemirujući. Sva ta desetljeća kasnije možemo protumačiti kao opijumski san čovjeka koji ne može podnijeti da je izdao svoje prijatelje i silovao ženu za kojom žudi cijeli život pa zamišlja iskupljenje u kojem je on taj koji je izdan, a ostali su dobro prošli u životu. Sam je Leone ostavio dosta dvoznačnosti ū filmu, a i potvrdio je u kasnijim razgovorima kako se film može na takav način tumačiti. Američki san je pusta tlapnja, noćna mora koja će proganjati svakoga tko se usudi sanjati ga. Ono što želimo će nas iskvariti, tjerati da činimo grozne stvari sebi i drugima, čak i onima najbližima. Leone je „Bilo jednom u Americi“ vidio kao završni dio trilogije u kojoj je „Bilo jednom na Divljem zapadu“ i „Pazi, dinamit!“ (doslovni prijevod originalnog talijanskog naslova bi bio „Bila jednom revolucija“, radnja mu je smještena u meksičkoj revoluciji). Njegovi anti-heroji predstavljaju pravu sliku stvari, povijest kakva se možda nije doslovno dogodila, ali koju su nastanjivali i oblikovali baš likovi poput njegovih, pogonjeni osvetom, pohlepom, požudom, mržnjom, gorčinom i ludilom.
„Bilo jednom u Americi“ je raskošna priča kojom Leone u svome stilu uništava mitove o Americi i ruši holivudsku mitologiju o organiziranom kriminalu. Sve je kod njega tužno i tragično. Naoko, likove pogoni i lojalnost, osjećaj ponosa i časti, ali od njih odustaju kada trebaju sačuvati vlastitu kožu pa poslije niti ne mogu živjeti sami sa sobom.
Napiši prvi komantar