Guns N'Roses - Appetite for Destruction album cover

Posljednja izmjena 14/07/21 by Ivan Palijan

Appetite for Destruction“ je najprodavaniji prvi album nekog izvođača ikada, jedan od najprodavanijih albuma uopće i učvršćen je njegov status kao klasika mainstream rocka. No, popularni riffovi i pjevni refreni na stranu, ovo je jedan prljav i agresivan album isto takvog benda. Njihove teme ne odlaze daleko od seksa, droge, alkohola i delikvencije, a to je ono što ih je pogonilo prije nego su postali slavni i bogati. Guns N’Roses su se okupili u Los Angelesu, Hollywoodska scena ih je odgojila, dva neuspješna benda prije toga su ih učinili iskusnima, a eksces je oduvijek bila njihova norma.



Guns'n'Roses - Appetite for Destruction album cover
Guns N’Roses – Appetite for Destruction (1987., SAD)

Ne bi sva dekadencija i razvrat bili dovoljni da od skupine ljudi napravi legendarni rock bend. Za to su ipak potrebni talent i vještina koje je originalni bend pokazivao također u određenom ekscesu. Spojili su silinu heavy metala, nekontroliranu energiju punk rocka i blues riffove da bi dobili zvuk koji su kritičari tada nazivali spasom rocka. Naime, tijekom osamdesetih su konzervativna Reaganova Amerika i izvođači koji su joj pognuli glavu uništila mainstream rock. Bila je to tek cirkuska predstava. Prava kreativnost i opasnost se razvila u undergroundu koji je postao nevjerojatno žilav i živahan. Kada se otvorilo, pokuljali su van Guns N’Roses, a nakon njih puno zanimljiviji Nirvana, Pearl Jam i Green Day. Na kraju je i Metallica postala ogroman bend. Guns N’Roses nisu nikada poslije dosegnuli ovu razinu uzbudljivosti i originalnosti. Hedonizam koji ih je pogonio je s uspjehom sigurno mogao biti zadovoljen preko svake mjere bez obzira kolika bila njihova glad za užicima. Dokumentirani problemi s opijatima, od alkohola do heriona, koje su imali to pokazuju.



„Appetite for Destruction“ je dokument jednog vremena, prijelazni album između dva desetljeća, dvije vrlo različite ere. Osamdesete su nudile prazni beznačajni hedonizam, a devedesete želju za promjenom i ispitivanje vlastitog mjesta u svijetu. Stoga hedonističko buntovnički album prelama taj trenutak kada se svijet promijenio. Guns N’Roses se nisu promijenili, originalni bend se raspao, članovi počeli raditi druge stvari, jedino siroti Axl Rose pokušava i dalje održati čaroliju živom ispred nezainteresirane publike 21. stoljeća.

Rating: 4.5 out of 5.

Napiši prvi komantar

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.